logo Haas Factory Outlet szukaj
Haas Factory Outlet
kontakt z nami

Abplanalp

wyłączny dystrybutor Haas w Europie Środkowo-Wschodniej

ul. Kostrzyńska 36
02-979 Warszawa, Polska
tel.: +48 (22) 379-44-00
tel.: (22) 858-94-78
fax.: (22) 379-44-90
biuro@abplanalp.pl

Edukacyjna inicjatywa Haas w Europie i w Polsce

Pomysłodawcą koncepcji HTEC (Haas Technical Education Center) jest Gene Haas - właściciel oraz założyciel tej amerykańskiej firmy, jednego z największych na świecie producentów obrabiarek CNC do obróbki skrawaniem.

Program HTEC firmy Haas jest rozszerzeniem podstawowego programu wspierania edukacji zawodowej przez firmę Haas, który jest dostępny dla każdej szkoły. Uzyskanie certyfikacji HTEC wymaga spełnienia przez jednostkę edukacyjną dodatkowych kryteriów HTEC. Zapewnia jednak uzyskanie dalszych korzyści dla szkoły. Korzyści te obejmują bliską współpracę i wspieranie szkoły przez regionalnego przedstawiciela firmy w różnych działaniach związanych z bieżącą edukacją uczniów, eksploatacją obrabiarek, budowaniem kontaktów z regionalnym przemysłem, prowadzeniem szkoleń certyfikacyjnych podnoszących umiejętności i kompetencje dla wytypowanych przez szkołę uczniów będących dodatkową przepustką do pracy w lokalnych firmach, podnoszeniem wiedzy kadry nauczycielskiej.

Mineło 8 lat od czasu, kiedy firma Haas Automation uruchomiła program edukacyjny HTEC (Centrum Edukacji Technicznej Haas) w Europie. Ta cenna inicjatywa edukacyjna dowodzi, że tego rodzaju projekty sprawdzają się w praktyce niezależnie od różnic językowych i granic.

Europejski program HTEC zainicjowany podczas targów EMO 2007 osiąga zakładany cel. W pierwszym roku działalności dokonano otwarcia 9 oficjalnych Centrów Edukacji Technicznej Haas, w tym w Polsce na Politechnikach w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i we Wrocławiu.

W roku 2009 otwarto kolejne 35 centrów HTEC w Europie, między innymi na Ukrainie, w Hiszpanii, na Litwie, w Belgii, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i we Francji.

"Program edukacyjny HTEC jest podobny do kuli śniegowej nabierającej rozpędu" - podkreślają menagerowie z firmy Haas Europa. "Otwarcie centrum HTEC w kolejnej szkole w danym kraju porusza wyobraźnię podobnych szkół i uczelni, inspirując je aby pójść tą samą drogą".

Europejski program edukacyjny HTEC został uruchomiony aby przeciwdziałać jednemu z największych zagrożeń rozwoju ekonomicznego, jakim jest brak wykształconych i mających motywację młodych ludzi, którzy przychodziliby do branży obróbki mechanicznej z umiejętnościami z zakresu obsługi obrabiarek sterowanych CNC. Są to umiejętności, które menagerowie Haas uważają za podstawowe w zaawansowanym przemyśle wytwórczym.

"Firma Haas uważa, że jednym z głównych powodów występowania tego problemu jest fakt, że nie potrafimy zachęcić młodych ludzi do podjęcia edukacji i kontynuacji kariery w branży obrabiarek CNC". "Stwierdziliśmy, że w wielu szkołach używa się przestarzałego wyposażenia warsztatów mechanicznych i w wyniku tego uczniowie i studenci nie nabywają umiejętności, jakich potrzebuje lokalny przemysł. Mamy świadomość, że bez nowoczesnych obrabiarek numerycznych, zaawansowanej technologii CNC oraz bez ciągłego szkolenia, nauczycielom będzie trudno zachęcić młodych ludzi do wybierania kariery w tej pasjonującej dziedzinie."

Firma Haas dostarcza do jednostek edukacyjnych zarówno obrabiarki CNC, symulatory sterowania CNC, jak również proponuje szkołom przeprowadzanie renowacji i modernizacji warsztatów, w których instalowane są nowo kupowane obrabiarki. Firma Haas uważa, że prowadzenie nauki w czystych, nowoczesnych i dobrze wyposażonych pracowniach edukacyjnych sprzyja szybkiej zmianie postrzegania procesów produkcyjnych przez młodych ludzi, jak również przez ich rodziców oraz miejscowych pracodawców.

"Inwestowanie w takie obiekty pokazuje uczniom i studentom, że dzisiejsza branża obróbki mechanicznej jest bardzo nowoczesną dziedziną, pełną pasjonujących i dobrze płatnych stanowisk pracy. Nasza oferta obejmuje także doradztwo w urządzaniu centrów edukacyjnych HTEC oraz pakiet motywacyjny dla studentów obejmujący odzież, symulatory sterowników maszyn oraz materiały edukacyjne. Wszystko to ma na celu utworzenie wspaniale wyglądającego i inspirującego miejsca do nauki".

Firma Haas wraz z partnerami tego programu - firmami Esprit, Renishaw, Sandvik Coromant, Schunk, Blaser - oraz swoimi przedstawicielami krajowymi planuje otwarcie kolejnych kilkudziesięciu centrów edukacyjnych HTEC w całej Europie w ciągu najbliższych 5 lat.

Współpraca z placówkami edukacyjnymi ma na celu uświadomienie młodzieży, że dzięki konkretnemu zawodowi mogą liczyć w przyszłości na interesującą i dobrze płatną pracę. Centra Edukacji Technicznej Haas - HTEC w m.in. Warszawie, Mielcu, Stargardzie Szczecińskim, Zabrzu, powstały z założeniem podwyższenia standardu i jakości nauczania poprzez praktyczne szkolenia na najnowszych obrabiarkach CNC, a tym samym podnoszenia poziomu obsługi maszyn podczas przyszłej pracy w przemyśle.

Dzięki uczestnictwu w programie partnerskim HTEC wszystkie strony osiągają korzyści - regionalny przedstawiciel firmy Haas ma możliwość zapoznania młodych ludzi z produktami firmy Haas, którzy szkoląc się w zakresie obróbki skrawaniem mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony firmy m.in. stypendia edukacyjne oraz programy certyfikujące wiedzę, będące przepustką do uzyskania atrakcyjnej pracy w lokalnych przedsiębiorstwach.

Korzyści odnoszą także lokalni przedsiębiorcy, którzy dowiadują się, że na ich terenie działa silne merytorycznie Centrum Edukacyjne, zapewniające solidne szkolenie operatorów obrabiarek sterowanych CNC. Dzięki temu potencjalny pracodawca ma pewność, że zatrudniając absolwenta placówki z sieci HTEC wykorzysta jego umiejętności w praktyce bez konieczności dodatkowych szkoleń. Jednocześnie jednostka edukacyjna typu Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego podnosi swoją rangę i buduje wizerunek nowoczesnej szkoły, która kształci wykwalifikowanych specjalistów w zakresie programowania, obsługi i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie.

Koncepcja Centrów Edukacji Technicznej Haas jest przedsięwzięciem na skalę światową. Obecnie 149 szkoły w Europie, Rosji, Kanadzie i USA uzyskały certyfikat HTEC. Natomiast łącznie 2100 szkół posiada 5100 maszyn Haas, dzięki czemu każdego roku ok. 40 000 uczniów i studentów kształci się na obrabiarkach amerykańskiego producenta. Warto podkreślić, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości i rozwoju sieci Centrów Edukacji Technicznej Haas.

Do chwili obecnej ponad 70 szkół w Polsce kupiło ponad 130 maszyn Haas a 16 z nich uzyskało certyfikację HTEC tego amerykańskiego producenta obrabiarek.

 

Abplanalp Consulting Sp. z o. o. jako wyłączny dystrybutor maszyn Haasa aktywnie angażuje się w rozwój przemysłu oraz wspieranie klientów, którzy potrzebują i oczekują dostarczenia kompletnych rozwiązań technologicznych dla swojego biznesu. Jednocześnie zgodnie z koncepcją amerykańskiego producenta, Abplanalp kładzie nacisk na rozwój edukacji i kształcenie przyszłych operatorów obrabiarek, którzy w niedalekiej perspektywie znajdą zatrudnienie w przemyśle i rozwiążą częściowo problem braku certyfikowanych operatorów. Należy podkreślić, że jest to jedyny tego typu projekt realizowany w Polsce.