logo Haas Factory Outlet szukaj
Haas Factory Outlet
kontakt z nami

Abplanalp

wyłączny dystrybutor Haas w Europie Środkowo-Wschodniej

ul. Kostrzyńska 36
02-979 Warszawa, Polska
tel.: +48 (22) 379-44-00
tel.: (22) 858-94-78
fax.: (22) 379-44-90
biuro@abplanalp.pl

Otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Solcu Kujawskim

Dnia 27 listopada 2014 roku na terenie soleckiego Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości odbyło się uroczyste otwarcie piątego w Polsce Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas (Haas Factory Outlet - HFO), które zapewni silne wsparcie dla przedsiębiorców z regionu Pomorza, Wielkopolski oraz woj. kujawsko-pomorskiego w zakresie obróbki skrawaniem.

Uroczystość odbyła się tuż po otwarciu Centrum Edukacji Technicznej Haas w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim. Podczas otwarcia nowego ośrodka byli obecni m.in.: Teresa Substyk - Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski, Marlena Przybył - Dyrektor Wydziału Rozwoju Funduszy Europejskich Powiatu Bydgoskiego, Piotr Kubiak - Prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości, Jens Thing - Dyrektor Zarządzający Haas Automation Europe, Karl Nyren - Dyrektor Sprzedaży Haas Automation Europe, Wojciech Ratyński - Vice Prezes Zarządu Abplanalp, Paweł Matejak - Członek Zarządu Abplanalp oraz Grzegorz Gaca - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Na otwarciu pojawiło się około 100 gości.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12:00 przemówieniem gospodarza - Prezesa Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości Pana Piotra Kubiaka, który przywitał wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie otwarcia HFO gości i zaprosił do przemówień. Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie tablicy certyfikacyjnej, którą Jens Thing przekazał Arturowi Wędrychowiczowi z Abplanalp, który od 27 listopada oficjalnie zarządza Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowym Haas w Solcu Kujawskim. Po wszystkim nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Uroczystość zakończono demonstracją obróbki na nowych obrabiarkach Haas oraz poczęstunkiem.

Otwarcie kolejnej placówki Haas w Polsce cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i lokalnych mediów. Przemawiający goście podkreślali rolę i możliwości wykorzystania tego miejsca pod kątem szkoleń i zdobycia wykształcenia w zawodzie operatora obrabiarek CNC: "Są fundusze na szkolenie pracowników i pracodawców tzw. krajowy fundusz szkoleniowy, gdzie można dostać 11 tyś złotych na szkolenie i zamierzamy, żeby to miejsce tętniło szkoleniem. Zapotrzebowanie jest duże i bezrobocie w tych zawodach jest zerowe. Nie ukrywam, że robiliśmy już tutaj szkolenia na operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie, ale nie mieliśmy takiej bazy. Mamy w tej chwili maszyny z najwyższej półki, mało to one będą rotowane, czyli co nowego to też pojawi się tutaj, także stwarza to duże szanse na to, że będziemy dobrym punktem mającym powodzenie na szkolenie. Wiem, że siedzący tutaj Panowie z Solca mający maszyny firmy Haas narzekają na brak operatorów i to jest ich bolączka" powiedział Piotr Kubiak - Prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości.

Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowe Haas zapewni silne wsparcie dla lokalnych i regionalnych przedsiębiorców, którzy będą mogli liczyć nie tylko na wsparcie na etapie zakupu obrabiarki i dobrania odpowiednich rozwiązań technologicznych, ale także na zapewnienie dostępu do wykwalifikowanego personelu. Dzięki tej inwestycji ludzie będą mogli zmienić zdanie o zawodzie operatora obrabiarek i nie kojarzyć go z ciężką i uciążliwą pracą: "Firma Haas ma nowoczesną myśl i technologię. Myśli nad tym, żeby rynek pracy się rozwijał, żeby przyciągać ludzi, pokazywać im, że obrabiarka to nie jest taka maszyna, przy której trzeba się ubrudzić, napracować, że to może być nowa technologia, że można pracować w białych rękawiczkach, że ta praca może być przyjemna, ekscytująca i tamci ludzi o tym myślą. Rynek pracy ma z tej technologii korzystać, a uczniowie mają wreszcie się przekonać, że szkoła zawodowa to jest przyszłość i zdobędą zawód, który zwiększy ich wartość" powiedziała Marlena Przybył z Powiatu Bydgoskiego.

Zobacz film z otwarcia Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Solcu Kujawskim

Jens Thing - Dyrektor Zarządzający Haas Automation również dostrzega znaczącą rolę szkoleń w procesie kształcenia przyszłej kadry pracowniczej: "Haas stawia na szkolenia. Współpracujemy z ponad 2 tysiącami szkół na całym świecie, aby wspomóc wykształcenie wykwalifikowanych operatorów maszyn sterowanych numerycznie. Założyciel naszej firmy - Gene Haas od zawsze miał swoje korzenie w procesie kształcenia kadry pracowniczej. On sam zaczynał jako operator obrabiarek.”

Poprzez otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Solcu Kujawskim firma Abplanalp wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Żadna inna firma z branży nie oferuje takich rozwiązań i nie jest tak blisko klienta: "Gene Haas wymyślił metodę kształcenia kadr i koncepcję punktów sprzedaży. Nie ma firmy na świecie, która ma te koncepcje. To pozwala łączyć, te rzeczy, dlatego że przemysł z jednej strony potrzebuje mieć właśnie taki ośrodek, w którym może sprawdzić swoje rozwiązania, swój projekt, może doskonalić technologie, natomiast w Centrum Edukacyjnym kształcimy operatorów i proponujemy jako wartość dodaną do obrabiarki…Kupując Haasa będzie można od razu wybrać operatora. Będą oni specjalnie certyfikowani" powiedział Wojciech Ratyński - Vice Prezes Zarządu Abplanalp.

Zobacz relację fotograficzną z otwarcia Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Solcu Kujawskim

Od teraz w Solcu Kujawskim znajdują się dwie placówki wspierające przemysł oraz edukację. W swoim przemówieniu - Pan Grzegorz Gaca - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, w którym o godzinie 10:00 otwarto Centrum Edukacji Technicznej Haas podkreślił zaletę traktowania szkoły jako partnera biznesowego: "Mamy teraz znakomite warunki, żeby kształcić przyszłych operatorów obrabiarek Haas. Od 2 lat szkoła stała się poważnym partnerem dla biznesu. Moim zdaniem decydują o tym dwa elementy otóż rynek pracy, który potrzebuje fachowców i poziom wyposażenia szkoły. Dzięki tym maszynom staliśmy się partnerem w biznesie…Szkoła w Solcu poprzez tę pracownię z dwiema maszynami na pewno podniesie poziom edukacji tworząc wizerunek nowoczesnej szkoły, która kształci uczniów, czy specjalistów o najwyższych kwalifikacjach."

Otwarcie dwóch centrów firmy Haas było wydarzeniem bezprecedensowym na skalę kraju jak zauważył Wojciech Ratyński - Vice Prezes Abplanalp: "Szukałem takiej rzeczy, która jest wyjątkowa i w końcu znalazłem. To jest pierwsze w historii w Polsce miasto, w którym otwieramy nie w jednym miejscu, ale w dwóch miejscach, czyli w szkole i w Centrum Przedsiębiorczości dwie placówki jednocześnie jednego dnia. Nigdy tego nie robiliśmy."

Koncepcja wsparcia edukacyjnego w zakresie obróbki skrawaniem uczniów oraz dostarczenia kompletnych rozwiązań technologicznych dla lokalnych przedsiębiorców została stworzona przez Gene'a Haasa, właściciela firmy zajmującej się produkcją wysokiej jakości obrabiarek CNC. Wyłącznym przedstawicielem amerykańskiego producenta jest Abplanalp, który dba o rozwój i wsparcie merytoryczne polskich firm oraz o podnoszenie kwalifikacji młodzieży wchodzącej na rynek pracy.