logo Haas Factory Outlet szukaj
Haas Factory Outlet
kontakt z nami

Abplanalp

wyłączny dystrybutor Haas w Europie Środkowo-Wschodniej

ul. Kostrzyńska 36
02-979 Warszawa, Polska
tel.: +48 (22) 379-44-00
tel.: (22) 858-94-78
fax.: (22) 379-44-90
biuro@abplanalp.pl

Otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Stargardzie Szczecińskim

Dnia 9 października 2014 roku na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego w Stargardzie Szczecińskim odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas (HFO - Haas Factory Outlet) oraz Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC - Haas Technical Education Center), które zapewnią silne wsparcie dla przedsiębiorców oraz uczniów z regionu Pomorza Zachodniego i okolic w zakresie obróbki skrawaniem.

Uroczystość otwarcia HFO i HTEC była niezwykle podniosłym wydarzeniem, które przyciągnęło wielu dziennikarzy oraz lokalne media. Podczas otwarcia nowych pracowni byli obecni m.in.: Waldemar Gil - Starosta Stargardzki, Sławomir Pajor - Prezydent Miasta Stargard Szczeciński, Bert Maes - Dyrektor Marketingu Haas Automation Europe oraz Paweł Matejak - Członek Zarządu Abplanalp Sp z o. o. Na otwarciu pojawiło się około 100 gości.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12:00 konferencją programową, na której przemówili wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie otwarcia HFO i HTEC goście. Po półtoragodzinnej konferencji nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, demonstracja obróbki na nowych obrabiarkach oraz poczęstunek.

Od teraz, dzięki nowym pracowniom uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego będą mogli kształcić się w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie. Współpraca z placówką w Stargardzie Szczecińskim ma na celu wsparcie młodzieży oraz uświadomieniu jej, że dzięki konkretnej profesji mogą liczyć w przyszłości na łatwość w znalezieniu interesującej pracy: "Mamy teraz pracownię na miarę XXI wieku" - mówi Henryk Szymczak, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Stargardzie. "Możemy kształcić młodzież w zakresie nowoczesnych technologii. Nasi absolwenci będą specjalistami w swojej dziedzinie".

Dzięki owocnej współpracy pomiędzy Abplanalp, Haas Automation oraz Centrum Kształcenia Praktycznego uczniowie tej szkoły mają możliwość zdobycia cennego i praktycznego doświadczenia popartego certyfikatami, które będą przepustką do pracy w lokalnych przedsiębiorstwach: "Wspólnie stworzyliśmy nowoczesną pracownię na światowym poziomie. Obecne standardy w dziedzinie obróbki metali zmuszają nas do szkolenia wysokiej klasy specjalistów, którzy sprostają wymaganiom nowoczesnego przemysłu" - mówił Henryk Szymczak.

Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego podkreślił, że: "zgodnie z umową Abplanalp wyposażyła nową pracownię w 2 obrabiarki CNC Haas, 16 licencji oprogramowania CAD/CAM, 6 symulatorów sterowania Haas oraz narzędzia i materiały do prowadzenia zajęć. Ponadto zapewniła szkolenie dla dwóch nauczycieli CKP w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek, a także zagwarantowała nieodpłatny serwis wszystkich maszyn stanowiących wyposażenie HTEC. Pomogła również w remoncie laboratorium".

Potrzebę inwestycji w szkolnictwo zawodowe dostrzega również Starosta Stargardzki - Pan Waldemar Gil, który okazał bardzo duże wsparcie przy realizowanym projekcie: "Jestem jednym z wielu wychowanków szkolnictwa zawodowego" - przyznał starosta. "Na początku lat 90. w Niemczech zetknąłem się z czymś zupełnie dla mnie obcym. Tam uczniowie pracowali z nowościami technologicznymi. Pojawiło się wtedy marzenie, aby wprowadzić coś takiego u nas. Kiedy nasze drogi z dyrektorem Henrykiem Szymczakiem się skrzyżowały, pomyśleliśmy o zupełnie nowej idei kształcenia zawodowego".

Koncepcja wsparcia edukacyjnego w zakresie obróbki skrawaniem uczniów oraz dostarczenia kompletnych rozwiązań technologicznych dla lokalnych przedsiębiorców została stworzona przez Gene'a Haasa, właściciela firmy zajmującej się produkcją wysokiej jakości obrabiarek CNC. Wyłącznym przedstawicielem amerykańskiego producenta jest Abplanalp, który dba o rozwój i wsparcie merytoryczne polskich firm oraz o podnoszenie kwalifikacji młodzieży wchodzącej na rynek pracy.

"Budowa nowych Centrów Edukacji Technicznej Haas pozwoli na stworzenie uczniom możliwości kształcenia się w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek CNC z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, maszyn, narzędzi i materiałów" - przekonuje Joanna Nowak, Dyrektor Marketingu Abplanalp.

Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowe Haas w Stargardzie Szczecińskim jest czwartym tego typu centrum w Polsce wyposażonym w najnowocześniejsze obrabiarki CNC. Trzy pozostałe znajdują się w Rzeszowie, Zabrzu i Warszawie, a już niedługo zostanie otwarte kolejne w Solcu Kujawskim. Otwarte właśnie centrum Edukacji Technicznej Haas jest czternastą tego typu placówką w Polsce.

"Teraz 150 tys. naszych maszyn pracuje na całym świecie, w małych i dużych przedsiębiorstwach, a także w największych uniwersytetach Oksford, Harvard i innych. Ta szkoła jest częścią tej międzynarodowej siatki" - mówił Bert Maes, Dyrektor Marketingu Haas Automation Europe dodając, że Centrum Edukacji Technicznej jest dużym wyzwaniem dla uczniów. Podkreślił również, że Polska jest numerem jeden jeśli chodzi o ilość i rozwój sieci Centrów Demonstracyjno - Sprzedażowych oraz Centrów Edukacyjnych Haas na świecie.

Bert Maes zwrócił również uwagę na to, że inwestycja w młodych ludzi przyczynia się do rozwoju gospodarki: "Gospodarka nie może rozwijać się bez produkcji. Wszystkie potężne gospodarki posiadają silny przemysł i produkcję. To właśnie one umacniają polską gospodarkę, która z kolei nie będzie się rozwijać bez młodych ludzi. Siłą napędową do rozwoju i konkurencyjności jest jakość i dostępność siły roboczej, którą tworzą młodzi ludzie. Oni zaś nie podniosą swoich kwalifikacji bez centrów szkoleniowych oraz wyszkolonej kadry nauczycielskiej. 40 lat badań pokazuje, że najważniejszym czynnikiem do rozwoju i motywującym uczniów jest zaangażowanie nauczycieli".

Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe tabliczki z herbem Powiatu Stargardzkiego, wykonane za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie.

Wyjątkowy charakter projektu sprawia, że jest on unikatowy na skalę kraju.