logo Haas Factory Outlet szukaj
Haas Factory Outlet
kontakt z nami

Abplanalp

wyłączny dystrybutor Haas w Europie Środkowo-Wschodniej

ul. Kostrzyńska 36
02-979 Warszawa, Polska
tel.: +48 (22) 379-44-00
tel.: (22) 858-94-78
fax.: (22) 379-44-90
biuro@abplanalp.pl

Otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas w Zabrzu

Dnia 13 maja 2014 roku na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Demonstracyjno - Sprzedażowego Haas (HFO - Haas Factory Outlet) oraz Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC - Haas Technical Education Center), które zapewnią silne wsparcie dla przedsiębiorców oraz uczniów z regionu Śląska w zakresie obróbki skrawaniem.

Uroczystość otwarcia HFO i HTEC była niezwykle podniosłym wydarzeniem, które przyciągnęło wielu dziennikarzy oraz lokalne telewizje. Gościem honorowym był były Premier Rządu RP w latach 1997-2001 oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pan Jerzy Buzek. Podczas otwarcia nowych pracowni byli obecni m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Gene Haas - właściciel Haas Automation, Jens Thing - Dyrektor Zarządzający Haas Automation oraz Maciej Śmigrodzki - Prezes Zarządu Abplanalp Sp z o. o. Na otwarciu pojawiło się około 150 gości.

Haas Zabrze

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30 konferencją programową, na której przemówili wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie otwarcia HFO i HTEC goście. Po półtoragodzinnej konferencji nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, demonstracja obróbki na nowych maszynach oraz poczęstunek. Następnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej kopalni Guido, które było interesującym wydarzeniem zwłaszcza dla naszych zagranicznych gości.

Od teraz, dzięki nowym pracowniom uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego będą mogli kształcić się w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie. Współpraca z placówką w Zabrzu ma na celu uświadomienie młodzieży, że dzięki konkretnej profesji mogą liczyć w przyszłości na interesującą i dobrze płatną pracę: "To oznacza, że ludzie którzy skończą szkoły będą potrafili już naprawdę coś konkretnego zrobić, bo na ogół do tego potrzeba jeszcze dodatkowej rocznej, dwuletniej praktyki w jakiejś firmie. To zupełnie zmienia sytuację tych młodych ludzi, którzy łatwiej zdobędą miejsce pracy i nie będą musieli opuszczać naszego kraju. To jest wielki początek tworzenia także nowego przemysłu innowacyjnego na Śląsku.

Dzięki owocnej współpracy pomiędzy Abplanalp, Haas Automation, Prezydent Miasta Zabrze oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego uczniowie tej szkoły mają możliwość zdobycia cennego i praktycznego doświadczenia popartego certyfikatami, które będą przepustką do pracy w lokalnych przedsiębiorstwach.

"Znaleźliśmy firmę, która zechciała zainwestować niemałe pieniądze, ja tylko chciałbym powiedzieć, że taka jedna z maszyn kosztuje ponad 100 tysięcy euro netto, zechciała nam takie 3 maszyny wstawić. Nasi uczniowie będą mogli nieodpłatnie korzystać z tych maszyn, uczyć się na nich i umowa tak stanowi, że zawsze będziemy mieli tutaj przynajmniej 2 maszyny, tokarkę i frezarkę, czyli będzie można uczyć wszelkich czynności i operacji obróbczych" - powiedział Ryszard Gruca - Dyrektor Centrum Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu.

Pomysłodawcą koncepcji HFO (Haas Factory Outlet) oraz HTEC (Haas Technical Education Center) jest Gene Haas - właściciel oraz założyciel amerykańskiej firmy, jednego z największych na świecie producentów obrabiarek CNC do obróbki skrawaniem, który osobiście odwiedził zabrzańskie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Abplanalp Sp. z o. o. jako wyłączny dystrybutor maszyn Haasa angażuje się w rozwój przemysłu oraz wsparcie klientów, którzy potrzebują i oczekują dostarczenia kompletnych rozwiązań technologicznych dla swojego biznesu. Jednocześnie zgodnie z koncepcją amerykańskiego producenta, Abplanalp kładzie nacisk na rozwój edukacji i kształcenie przyszłych operatorów obrabiarek, którzy w niedalekiej perspektywie znajdą zatrudnienie w przemyśle i rozwiążą problem braku certyfikowanych operatorów.

HFO i HTEC w Zabrzu jest trzecim tego typu centrum w Polsce wyposażonym w najnowocześniejsze obrabiarki CNC. Dwa pozostałe znajdują się w Rzeszowie i Warszawie, a już niedługo zostaną otwarte kolejne w Stargardzie Szczecińskim i Solcu Kujawskim.

"Mamy HFO i tego typu placówki w Warszawie i Rzeszowie, teraz w Zabrzu. Jest to dla nas jedno z najważniejszych miejsc ze względu na przemysł, który tutaj jest ulokowany i z którym przez cały czas współpracujemy. Nie da się wprowadzać nowych technologii nie mając ludzi, którzy je rozumieją. Temu służy to Centrum i to jest ogromny wysiłek i praca Centrum, Prezydent Miasta, a także firmy Haas i firmy Abplanalp, żeby Ci młodzi ludzie, którzy tutaj siedzą za nami mogli się kształcić i żeby byli nowoczesnymi inżynierami" - powiedział Maciej Śmigrodzki - Prezes Abplanalp.

Należy podkreślić, że jest to jedyny tego typu projekt realizowany w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z tego wydarzenia: