logo Haas Factory Outlet szukaj
Haas Factory Outlet
kontakt z nami

Abplanalp

wyłączny dystrybutor Haas w Europie Środkowo-Wschodniej

ul. Kostrzyńska 36
02-979 Warszawa, Polska
tel.: +48 (22) 379-44-00
tel.: (22) 858-94-78
fax.: (22) 379-44-90
biuro@abplanalp.pl

Jakość zamknięta w butelce!

Precyzyjne bramowe centrum obróbcze Kitamura u jednego z największych producentów zakrętek do butelek PET. Jak oszczędzić czas i pieniądze wdrażając 96 operacji wytaczania bez przerw technicznych?

It's all about caps - uruchomiona w roku 1991 roku w dzisiejszej centrali w szwajcarskim CH-8360 Eschlikon, a następnie rozbudowana o dwa kolejne zakłady w Meksyku i USA, ta raczej (nie-) typowa firma KMU Corvaglia, zdołała w ciągu 25 lat rozwinąć się z zakładu wyspecjalizowanego w budowie narzędzi do poszukiwanego na całym świecie dostawcy zamknięć do butelek PET. Co najciekawsze, grupa Corvaglia nie tylko projektuje, wykonuje, testuje i uruchamia wysokowydajne wtryskarki do wysokiej jakości masowej produkcji wspomnianych zakrętek do butelek PET, lecz działa także jako dostawca takich zakrętek dla licznych klientów. 

Dzięki niezawodnej umiejętności wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów na całym świecie, krótko po tym, jak w latach 90. uruchomiono działalność, rozpoczęła się ekspansja na inne rynki. W związku z tym, w 2003 roku powstał zakład produkcji zamknięć w Meksyku. 

W roku 2005 pojawił się kolejny zakład produkcyjny w Eschlikon, a w roku 2017 powstał amerykański zakład produkcji zamknięć. Dzisiejsza grupa Corvaglia zatrudnia w sumie ponad 270 pracowników w Szwajcarii, Meksyku i USA, w tym aż 150 w samej centrali w Eschlikon. Z wielu względów ma to szczególne znaczenie. Mianowicie spośród około 150 zatrudnionych osób w Eschlikon aż 110 z nich pracuje w wysoko wyspecjalizowanym zakładzie budowy narzędzi. Każdego roku grupa Corvaglia produkuje około 4,5 miliarda zakrętek do butelek PET. Łącznie przy użyciu wtryskarek Corvaglia produkowanych jest rocznie około 80 miliardów zakrętek.

Z narzędziami z centrum kompetencyjnego Eschlikon daleko w świat Andreas Kappeier, dyrektor operacyjny spółki Corvaglia Mould AG w Eschlikon: "Każdego roku produkujemy około 40 wtryskarek. Część z tych narzędzi powstaje na potrzeby naszej własnej produkcji zamknięć, pozostałe są wysyłane do naszych klientów na całym świecie. Aby sprostać ogromnym ilościom produkowanych zamknięć w naszym zakładzie, ale także umożliwić produkcję o powtarzalnej wysokiej jakości także u klientów, zarówno my, jak i nasi klienci używamy do pracy bardzo złożonych narzędzi precyzyjnych. Niektóre wtryskarki mogą posiadać nawet 96 wnęk.

Dzięki oddanym współpracownikom panujemy nad całym łańcuchem procesowym od konstrukcji, poprzez wytworzenie aż po włączenie naszych wtryskarek do eksploatacji. Właśnie dlatego stawiamy na świetnie wykształconych specjalistów. Między innymi, każdego roku kształcimy dwóch polimechaników. W sumie przez wszystkie lata proces kształcenia ukończyło ośmioro młodych ludzi. Oprócz tego dysponujemy bardzo wydajnym parkiem maszynowym wraz z odpowiednim wyposażeniem peryferyjnym.  Nasze działania nie są przypadkowe, stąd wszystkie technologie skrawania i obróbki ubytkowej, stosowane w naszej firmie, codziennej pracy wykorzystują frezarki, centra obróbkowe oraz szlifierki wyposażone w sterowniki CNC."

W celu zapewnienia wymaganej precyzji i dyspozycyjność i maszyn, Andreas Kappeier wraz z zespołem współpracują z niezawodnymi dostawcami i partnerami serwisowymi. Zalicza się do nich H.P. Müller Werkzeugmaschinen AG, z 4554 Etziken w Szwajcarii, spółka obecna na tutejszym rynku już od ponad 50 lat, specjalizująca się w szlifierkach CNC oraz centrach obróbkowych CNC do budowy narzędzi spółki Corvaglia Mould AG.

Zakup maszyn to coś więcej niż tylko kwestia zaufania... 

Tak o współpracy wypowiedział się dzisiejszy właściciel i dyrektor zarządzający H.P. Müller Werkzeugmaschinen AG, Jörg Zubier:

"Już od chwili założenia w 1966 roku nasza firma koncentruje się na sprzedaży i serwisowaniu tokarek, frezarek i szlifierek. W technologii szlifowania zajmujemy czołową pozycję w całej Szwajcarii i możemy służyć swoim klientom zarówno wybranymi zakładami produkcyjnymi, jak też kompetencją i serwisem. Kiedy spółka Corvaglia Mould AG zdecydowała się na inwestycję w nową szlifierkę do płaszczyzn i profili, my również zostaliśmy zaproszeni do ewaluacji. Udało nam się zapunktować nie tylko dzięki naszej wszechstronnej wiedzy specjalistycznej o technologii szlifowania, ale też dzięki ofercie idealnie dopasowanej szlifierki do szlifowania płaszczyzn i profili Amada typu Techster 104. Ogromnym wyzwaniem było zaproponowanie klientowi otwartego rozwiązania,uniwersalnego i elastycznego w użyciu, które umożliwi produkcję wszelkich komponentów do narzędzi do szlifowania płaszczyzn i profili przy zachowaniu żądanej wysokiej precyzji. Dlatego też zaproponowaliśmy wersję z wbudowanym układem pomiarowym oraz korektą sterowaną pomiarowo. Ponadto, maszyna powinna być gotowa na późniejszą automatyzację."

Uniwersalna szlifierka do płaszczyzn i profili Amada Techster 104, dysponująca powierzchnią mocowania 1000 x 400 mm przy maksymalnym przemieszczeniu wzdłużnym 1200 mm i poprzecznym 400 mm,jest zdolna obsłużyć całe spektrum przewidywanych półwyrobów. Po roku eksploatacji, doświadczenia w zakresie wydajności i przede wszystkim także dokładności pracy ze sterowaniem pomiarowym są bardzo dobre. Wyniki uzyskane podczas próbnego szlifowania płaszczyzn i profili udało się zarówno potwierdzić, jak też poprawić 

Obietnica wydajności i wzrostu produktywności dotrzymana z nawiązką 

Dlatego też Andreas Kappeier, w pełni przekonany co do wydajności maszyn i naszej kompetencji, zdecydował się złożyć kolejne zapytanie ofertowe w firmie H.P. Müller Werkzeugmaschinen AG. Tym razem chodziło o zakup odtworzeniowy bramowego centrum obróbczego CNC, które miałoby służyć, na przykład, do obróbki dużych i złożonych płyt formierskich do narzędzi.W tym przypadku Jörg Zubier wraz ze specjalistami z jego działu również potrafili zaimponować zarówno swoją kompetencją, jak też ofertą pionowego centrum bramowego Kitamura typu Bridgecenter 6G#HSK A100. Tym bardziej, gdy zarówno w poprzedzających próbach frezowania oryginalnego materiału, jak też podczas wizyt referencyjnych okazało się, że możliwe  jest wykonywanie obróbki z dokładnością, która całkowicie spełnia wysokie wymagania Corvaglia Mould AG.

Kitamura - Bridgecenter 6G#HSK A100 jest wykonana w bardzo sztywnej konstrukcji bramowej i dysponuje żądanym dużym obszarem roboczym przy odcinkach przemieszczenia X = 1530 mm, Y = 1095 mm i Z = 710 mm.Wyposażone we wrzeciono przekładniowe o mocy 22 kW umożliwiające prędkości obrotowe w zakresie od 35 do 12 000 obr./min z możliwością pracy z maks. momentem obrotowym wrzeciona 322,3 Nm, obrabiarka może wykonywać wszelkie obróbki (frezowanie, wiercenie, gwintowanie) w płytach i komponentach formierskich do narzędzi. Oprócz tego, w magazynie narzędzi do dyspozycji jest 40 pozycji (opcjonalnie nawet 60 lub 80), za pomocą których można realizować kompletną obróbkę zamocowanych detali. 

Jednym słowem, tą maszyną dostawca i partner serwisowy H.P.Müller Werkzeugmaschinen AG trafił w dziesiątkę, wnioskując z wypowiedzi Andreasa Kappeiera: "Do tej pory w przypadku obróbki metodą bardzo precyzyjnego wytaczania, zdaniem nadzorującego pracę maszyny mistrza, po wykonaniu mniej więcej 30 z planowanych 96 operacji wytaczania, zawsze konieczna była korygująca regulacja głowicy wytaczarskiej. Teraz nie ma już takiej potrzeby, bowiem stabilność i sztywność centrów obróbczych Kitamura jest tak wysoka, a zużycia narzędzie tak znikome, że obecnie możemy wykonywać 96 operacji wytaczania przy jednym i tym samym ustawieniu wytaczadła przy zachowaniu żądanej bardzo wysokiej jakości powierzchni!

Maszyna jest tak precyzyjna, że umożliwia obróbkę z dokładnością 5 µm na długości 1000 mm, co wychodzi naprzeciw naszym wymogom precyzji. Poza tym oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy, ponieważ zbędne stało się wtórne pozycjonowanie narzędzi, czy też wymiana narzędzi, a co za tym idzie, bezproduktywna obsługa maszyny. W konsekwencji potrzebujemy mniej narzędzi. Dzięki połączeniu różnych kompetencji H.P. Müller, w dziedzinie budowy narzędzi do szlifowania i frezowania wykonaliśmy ogromny postęp i razem wypatrujemy kolejnych wyzwań."