Właściciel firmy CNC-Bearbeitung Jürgen Buss GmbH, świetnie prosperującego podwykonawcy z południowych Niemiec, jest miłośnikiem wszystkiego, co amerykańskie, w tym klasycznych samochodów, sportów motorowych (zwłaszcza NASCAR) oraz obrabiarek Haas. Od momentu założenia firmy w 1992 roku poczynił imponujące postępy, które, jak sam przyznaje, były w dużej mierze możliwe dzięki inwestycji w kilka obrabiarek CNC firmy Haas, w tym w pięcioosiowe uniwersalne centrum obróbkowe UMC-750.

 

Buss i obrabiarki Haas

 

CNC-Bearbeitung Jürgen Buss GmbH (znana lokalnie jako Buss Toolmaking) znajduje się około 40 km na północ od Stuttgartu. Firma cieszy się opinią kompetentnego i wiarygodnego partnera w zakresie obróbki CNC i produkcji narzędzi dla takich branż jak motoryzacja, medycyna, ochrona środowiska i rolnictwo; o mądrym zarządzaniu świadczy fakt, iż dla żadnego pojedynczego klienta nie jest zarezerwowane więcej niż 10–15 procent obrotów. W rzeczy samej zasada ta jest stosowana również w przypadku inwestycji w obrabiarki, co przejawia się tym, że firma wykorzystuje wiodący w branży stosunek ceny do specyfikacji obrabiarek Haas, aby móc zachować konkurencyjność na arenie podwykonawców.

 

Firmą zarządza jej właściciel i założyciel, Jürgen Buss. 23 lata temu, w wieku 26 lat, Buss zwolnił się z lokalnej firmy inżynierskiej, aby wykorzystać swoje doświadczenie w obrabianiu CNC i założyć własną firmę zajmującą się frezowaniem elementów z tworzyw sztucznych stanowiących część systemów do pomiaru emisji gazów z kominów. Systemy odniosły sukces i wraz z kilkoma kontraktami na elementy stalowe dały początek jego działalności. Od tamtej pory nie ogląda się za siebie.

 

Swoją pierwszą obrabiarkę Haas Jürgen Buss kupił w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Miała być wysokiej jakości wydajną alternatywą dla maszyn uznanych niemieckich, szwajcarskich i japońskich marek, które dominowały wówczas na rynku. Obok czterech frezarek CNC Super Mini Mill firmy Haas działało kilka jej tokarek CNC. I choć globalny kryzys z 2009 r. zmusił firmę do restrukturyzacji i sprzedaży części wyposażenia, to dzięki ożywieniu gospodarczemu, które nastąpiło na przełomie dekad, Buss powrócił do inwestowania w narzędzia Haas.

 

Jurgen Buss z chwali Haas

 

Naszym najnowszym nabytkiem jest pionowa obrabiarka Haas VM-6 do produkcji form” – mówi Buss. – „Mamy już pionowe centrum obróbkowe VF-2, pionowe centrum obróbkowe VF-2SS Super Speed, centrum wiercąco-gwintujące DT-1 oraz pięcioosiowe uniwersalne centrum obróbkowe UMC-750, zainstalowane w styczniu 2014 r. Obrabiarki Haas pracują od 10 do 12 godzin dziennie i przetwarzają wszelkiego rodzaju materiały, począwszy od tworzyw sztucznych i odlewów aluminiowych, poprzez mosiądz i stal, na stali nierdzewnej i stopach twardych kończąc. Wielkość partii dochodzi do 1000 sztuk”.

 

Buss przyznaje, że ma słabość do inżynierii amerykańskiej. Jest właścicielem Forda Mustanga i Jeepa, a także obowiązkowo Harleya Davidsona. Oczywiście odwiedził już fabrykę firmy Haas w południowej Kalifornii, aby zobaczyć, gdzie projektowane i budowane są jego obrabiarki.

 

Historia firmy Haas jest bardzo ciekawa” – mówi. „Absolutnie podziwiam to, co Gene Haas i jego koledzy zdołali osiągnąć. Pomysł stworzenia praktycznie całkowicie modułowego systemu obrabiarki bazującego na niskich kosztach i wysokiej jakości był majstersztykiem. Sukces obrabiarek firmy Haas został powtórzony przez jej zespół NASCAR – Stewart-Haas Racing. W sumie wyścig NASCAR był zdecydowanie najlepszym punktem wycieczki; wyjątkowe doświadczenie. Istne szaleństwo! Cały świat jest teraz ciekaw, czy sukces ten można powielić w Formule 1”.

 

Miłość Jürgena Bussa do wyścigów widać w jego zakładzie produkcyjnym. Oprócz zamontowania kilku imadeł na każdej obrabiarce w celu zwiększenia wydajności – dwóch na UMC-750, trzech na VM-6 i czterech na DT-1 – system sterowania każdej z nich posiada opcję obróbki wysokoobrotowej.

 

Jurgen Buss

 

Opcja obróbki wysokoobrotowej działa, analizując zmiany w kierunku wektora lub zmiany kąta, od jednego bloku do kolejnego. Kiedy zmiana kierunku wektora jest bardzo niewielka, tak jak w przypadku funkcji wyprodukowanej przy użyciu niewielkiej wartości tolerancji cięcia, panel sterowania może interpolować ruch przy wyższej prędkości posuwu niż wtedy, gdy zmiana kierunku wektora jest większa. Opcja obróbki wysokoobrotowej firmy Haas jest w stanie przetwarzać z prędkością do 1000 bloków na sekundę – tj. jednego bloku na jedną tysięczną sekundy – a to robi wrażenie!

 

Dziś firma pana Bussa, akredytowana certyfikatem ISO9001, ma klientów w promieniu aż do 100 km, zdobywając nowe kontakty głównie z polecenia. Na zakończenie Buss dodaje: „Mówiąc wprost, szybkość i precyzja obrabiarek CNC firmy Haas, w których tolerancje wynoszą często od 0,005 do 0,01 mm, sprawiły, że nasza firma wzbudza zazdrość podwykonawców w całej niemieckiej branży obróbkowej”.