Nowoczesna firma powinna dokonywać przemyślanych inwestycji. Decyzja o zakupie solidnego i innowacyjnego sprzętu rodzi jednak pytanie, którą maszynę wybrać. Odpowiedzi warto szukać w parametrach urządzenia.

 

Paskowy vs bezpaskowy układ nawlekania drutu

 

System nawlekania drutu oraz rodzaj napędu to najważniejsze parametry elektrodrążarki drutowej. Dlaczego? Urządzenia z prostym systemem nawlekania drutu oraz z napędami tubowymi wpływają na efektywność pracy maszyny oraz minimalizację kosztów jej utrzymania. Jak to możliwe?

 

Napęd i system nawlekania drutu

 

Napędy tubowe zyskują przewagę nad pośrednimi, gdyż nie dochodzi w nich do wycierania się śrub Nie pojawia się również luz na pasku. W efekcie daje to gwarancję dokładności pozycjonowania przez długi okres użytkowania sprzętu. To nie wszystko. Wyposażenie maszyny w bezpaskowy, automatyczny system nawlekania drutu niweluje koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo nawlekanie drutu w punkcie zerwania oraz ograniczenie częstotliwości badania jego naciągu pozwalają oszczędzić czas.

 

Wymiana dysz płuczących wymagająca życia narzędzi vs wymiana nie wymagająca użycia narzędzia

 

Czas jest również istotnym czynnikiem przy wymianie dysz płuczących. Wykonanie procesu bez użycia dodatkowych narzędzi skraca bowiem przestój maszyny, czyli nie powoduje generowania zbędnych kosztów.

 

Konstrukcja i konserwacja

 

Innym aspektem jest ergonomia związana z powierzchnią na hali produkcyjnej. Udogodnieniem może być np. pionowe, a nie poziome otwieranie drzwi maszyny. Ważna jest także jakość materiału tworzącego konstrukcję urządzenia – decyduje ona o długość eksploatacji sprzętu (np. żeliwo jest 150 razy droższe od polimerobetonu, ale pozwala zapobiec pęknięciom korpusu czy stołu). Jeśli zależy nam na długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji urządzenia należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są podstawowe elementy maszyny.

 

Pęknięty korpus i stół roboczy, częste zjawisko dla konstrukcji z polimerobetonu

Pęknięty korpus i stół roboczy, częste zjawisko dla konstrukcji z polimerobetonu

 

Inną sprawą są cykliczne czynności konserwacyjne (wymiana filtrów, smarowanie przekładni, czyszczenie uszczelek). Mogą być one skomplikowane i czasochłonne. By nie zakłócić płynności przyszłej produkcji, już na etapie zakupu maszyny warto zatem zapoznać się z jej dokumentacją techniczną.

 

W niektórych maszynach do wymiany filtra zalecana jest lina i asysta drugiej osoby

W niektórych maszynach do wymiany filtra zalecana jest lina i asysta drugiej osoby

 

 

Zakup nowego sprzętu zawsze musi zostać rozpatrzony w długoterminowej perspektywie. Jednak analiza funkcjonalności urządzenia poprzez zasadę 3xE (efektywność, ekonomia i ergonomia) daje pewność dobrej inwestycji. Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Sprzedaży.