Jednym z głównych wyzwań współczesnej obróbki maszynowej i warunkiem utrzymania jak najniższych kosztów części jest zapewnienie smarowania osprzętu oraz szybkiego i wydajnego usuwania wiórów z obszaru roboczego. Braki w tym zakresie mogą prowadzić do wielu problemów, w tym do gorszego wykończenia powierzchni, przedwczesnego zużycia oprzyrządowania, uszkodzenia oprzyrządowania lub awarii.

 

Układ doprowadzania powietrza Haas

 

Pierścieniowy układ chłodzenia Haas, który należy do standardowego wyposażenia obrabiarek Haas z serii VM i VF, zapewnia doprowadzanie chłodziwa do obszaru roboczego przy jednoczesnym oczyszczaniu go z wiórów podczas obróbki.

 

Obsługa dowolnego wybranego oprzyrządowania bez względu na jego długość

 

Koncepcja pierścieniowego układu chłodzenia jest znaczącym udoskonaleniem w porównaniu do tradycyjnych układów przewodowych. W pełni regulowane końcówki dyszy w precyzyjny sposób kierują strumień chłodziwa do narzędzia pod wieloma kątami. Dysze można łatwo przestawiać, a pierścień jest umieszczony w taki sposób, aby zapewnić maksymalny prześwit i łatwość obsługi.

 

Pierścieniowy układ chłodzenia pełni rolę podstawowego układu doprowadzania chłodziwa, lecz dodatkowo dostępny jest szereg innych opcji chłodzenia. Na przykład programowalną dyszę chłodziwa Haas lub układ P-Cool można ustawić w różnych pozycjach do obsługi dowolnego wybranego oprzyrządowania bez względu na jego długość.

 

Inną skuteczną metodą doprowadzania chłodziwa do obszaru roboczego jest zapewnienie strumienia pod wysokim ciśnieniem z końcówki oprzyrządowania. W takim przypadku układ chłodzenia przez wrzeciono Haas TSC, który jest szczególnie wydajny przy wierceniu głębokich otworów lub frezowania głębokich wnęk, jest dostępny w konfiguracjach 20 lub 70 barów (300 lub 1000 psi).

 

Pierścieniowy układ chłodzenia Haas
W przypadku warsztatów wykorzystujących nowoczesne oprzyrządowanie węglikowe z zaawansowanymi powłokami do obróbki materiałów w suchych warunkach często może dochodzić do ponownej obróbki wiórów, które nie zostały odprowadzone z obszaru roboczego (co głównie przyczynia się do przedwczesnego zużycia oprzyrządowania).

 

Aby rozwiązać ten problem, firma Haas oferuje układ doprowadzania powietrza przez oprzyrządowanie (dodatek do układu TSC), który usuwa wióry z obszaru roboczego zanim dojdzie do ich ponownej obróbki. Jest to szczególnie przydatne podczas obróbki głębokich zagłębień.

 

System minimalnego smarowania Haas

 

Układ ten działa bardzo podobnie do automatycznego pistoletu pneumatycznego Haas. Ten układ idealnie nadaje się do wykorzystania wraz z niewielkim oprzyrządowaniem, które nie pozwala na doprowadzanie powietrza przez oprzyrządowanie. Automatyczny pistolet pneumatyczny Haas stanowi również doskonałe uzupełnienie układu doprowadzania powietrza przez oprzyrządowanie w wymagających zastosowaniach obróbki na sucho, gdzie potrzebne jest doprowadzanie większej ilości powietrza.

 

W zastosowaniach, w których nie można doprowadzić chłodziwa, lecz oprzyrządowanie nadal wymaga smarowania, najlepszym rozwiązaniem jest opcja minimalnego smarowania Haas. Ten innowacyjny system działa poprzez rozpylanie precyzyjnie odmierzonej dawki smaru w strumieniu powietrza i dostarczanie go na ostrza oprzyrządowania. Wielkość dawki smaru jest zazwyczaj bardzo mała – do tego stopnia, że smar jest praktycznie niewidoczny.

 

Wrzeciono Haas TSC jest szczególnie wydajne przy wierceniu głębokich otworów lub frezowania głębokich wnęk
Największą zaletą układu minimalnego smarowania jest wykorzystanie tylko niewielkich części chłodziwa w ramach typowych zastosowań z doprowadzaniem chłodziwa. Dodatkowo doprowadzane powietrze i chłodziwo są sterowane osobno, co oznacza, że operatorzy mogą regulować ich dawki w celu lepszego dopasowania ich do danego zastosowania.

 

W efekcie maszyny firmy Haas oferują wiele skutecznych sposobów na zapewnienie wydajności pracy w obszarze roboczym. Fabryczne salony sprzedaży firmy Haas na całym świecie zatrudniają wykwalifikowany personel, który jest w stanie pomóc klientom w ocenie konkretnych zastosowań oraz dobrać najlepsze opcje do danego typu i ilości materiału do obrabianych części.