Historia firmy GAT z kraju nie tak dawno jeszcze rozdartego wojną to historia determinacji i triumfu mimo wielu przeciwności. Po zakończeniu wojny w Bośni właściciel firmy, były uchodźca, wrócił do kraju i stworzył odnoszącą sukcesy firmę produkcyjną zaopatrującą jednego z jego dawnych pracodawców z Niemiec. Obecnie stworzona przez niego firma zatrudnia 65 osób i posiada 12 obrabiarek Haas, w tym dwa zainstalowane niedawno 5-osiowe, uniwersalne centra obróbkowe UMC-750.

 

Firma posiada 12 obrabiarek Haas, w tym dwa zainstalowane niedawno 5-osiowe, uniwersalne centra obróbkowe UMC-750.

 

Zaventem, Belgia. 1 marca 2015 r.: Bośnia i Hercegowina to kraj z rozwijającą się gospodarką. Od zakończenia konfliktu zbrojnego w 1995 r. minęło 20 lat i w tym czasie naród odbudował zniszczenia oraz wprowadził reformy wolnorynkowe, których celem było pobudzenie gospodarki. Wiele osób, które opuściły kraj w czasie wojny, powróciło do domu. Jedną z nich jest Almir Gvožđar, który w 1996 r. wrócił z Niemiec, zainwestował wszystkie oszczędności w używaną obrabiarkę CNC i zaczął produkcję elementów aluminiowych w rodzinnym garażu, prowadząc działalność pod nazwą GAT d.o.o.

 

Podczas pobytu w Niemczech (obywatele krajów dotkniętych wojną, takich jak Bośnia i Chorwacja, otrzymali w Niemczech status uchodźców tymczasowych) Almir Gvožđar pracował jako technik w firmie ABM Fahrzeugtechnik GmbH z siedzibą Breisach, niedaleko od granicy z Francją. ABM jest wiodącym producentem części o wysokiej wydajności do branży motocyklowej oraz firmą, która później stała się pierwszym klientem spółki GAT.

 

Pracując samodzielnie, zająłem się produkcją części do tuningu motocykli – opowiada Almir Gvožđar.
Na tym etapie udało nam się zainteresować kilku innych klientów z Niemiec i w ten sposób zaczęła się nasza historia. Właściwie rynek niemiecki nadal jest dla nas najważniejszy, chociaż eksportujemy również produkty do takich krajów, jak Szwajcaria, Austria i Słowenia.

 

 

Centrum obróbkarskie Haas UMC-750 wpływa na wzrost wydajności pracy

 

 

W 2003 r. firma GAT kupiła zakład o powierzchni 1100 m² na działce o powierzchni 5000 m² w miejscowości Sanski Most, w północno-zachodniej, przemysłowej części Bośni i Hercegowiny. Obok inwestycji w powierzchnię zakładową oraz zatrudniania coraz większej liczby pracowników firma zaczęła również więcej inwestować w najnowsze obrabiarki CNC.

 

Po raz pierwszy usłyszałem o firmie Haas jeszcze gdy pracowałem w firmie ABM, która korzystała z maszyn Haas – wyjaśnia Almir Gvožđar.
Wiedziałem, że obrabiarki CNC firmy Haas są łatwe w obsłudze oraz że firma zapewnia serwisowanie i pomoc techniczną na wysokim poziomie. Maszyny firmy Haas są również dostępne w korzystnych cenach – mają najlepsze ceny na rynku!

 

Pierwsze takie maszyny Haas na obszarze byłej Jugosławii

 

Obecnie firma GAT ma 12 modeli maszyn firmy Haas, w tym siedem pionowych centrów obróbczych VF-2, dwie tokarki narzędziowe TL-1 oraz jedną maszynę TL-25. Najnowsze zakupy firmy obejmują dwie 5-osiowe uniwersalne centra obróbcze UMC 750 – pierwsze na obszarze byłej Jugosławii (obejmującym Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Macedonię, Czarnogórę, Serbię i Słowenię). Maszyny zostały skonfigurowane do produkcji takich części, jak dźwignie sprzęgła zaprojektowane przez firmę GAT we współpracy z klientem.

 

Dostrzegliśmy rosnący popyt na obróbkę 5-osiową, stąd nasze decyzje inwestycyjne – wyjaśnia Almir Gvožđar.
Od początku korzystania z maszyn UMC-750 obserwujemy wzrost wydajności pracy w naszych zakładach oraz wyższą jakość naszych produktów. Jesteśmy również w stanie sprzedawać nasze gotowe produkty w lepszych cenach.

 

Około 90% części wykonywanych za pośrednictwem maszyn UMC-750 to części aluminiowe. Wiele z nich jest przeznaczonych do branży motocyklowej, np. elementy zbiorników paliwa, filtrów powietrza oraz prędkościomierzy. Wiele z nich wymaga również złożonej i niestandardowej obróbki powierzchni.

 

Wartość dodana i wsparcie przyszłych operatorów obrabiarek Haas

 

Firma GAT zajmuje się również obróbką części dla innych branż, takich jak urządzenia pomiarowe i sprzęt medyczny, a także przyciąga coraz więcej klientów z Europy Zachodniej. Zarobki operatora maszyny w Bośni i Hercegowinie utrzymują się na poziomie 400 EUR miesięcznie, dlatego firma jest bardzo konkurencyjna. Firma GAT zapewnia wartość dodaną do części poprzez proponowanie zmian w ich projektach, co umożliwia dalsze obniżenie cen. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w przypadku większych partii produktów – firma produkuje serie obejmujące nawet 10 000 sztuk. Almir Gvožđar jest tak zadowolony z obrabiarek CNC firmy Haas, że kupił również frezarkę Haas Mini Mill dla lokalnego technikum, aby wspomóc je w szkoleniu przyszłych operatorów obrabiarek.

 

 

GAT ma 12 modeli maszyn firmy Haas: siedem pionowych centrów obróbkowych VF-2, dwie tokarki narzędziowe TL-1 oraz jedną maszynę TL-25

 

 

Wchodząc dzisiaj do siedziby firmy GAT, widzimy zaprojektowany przez architektów, robiący wrażenie budynek z niebieskiego szkła z instalacją wodną w lobby oraz z czystym, wydajnym zakładem, w którym pracują dobrze wyszkoleni operatorzy wykonujący precyzyjne części. Ogólne wrażenie i obowiązujące normy odpowiadają podobnym zakładom w Niemczech lub Szwajcarii. Patrząc na ten obszar szybko rozwijającej się, nowoczesnej infrastruktury niewiele osób zdaje się pamiętać, że był jednym z najbardziej zniszczonych wojną regionów na świecie. Wizjonerskie firmy, takie jak GAT, stosujące wysokie standardy, wspierające ambicję i mające właścicieli, którzy nie tracą czasu, sprawiają, że Bośnia i Hercegowina ponownie i wyraźnie zaznacza swoją obecność na mapie.