AUTOMATYZACJA

Optymalizacja kosztów i czasu produkcji

Automatyzacja to jeden z niezbędnych elementów współczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. W przemyśle pierwszym etapem optymalizacji produkcji było zastępowanie maszyn manualnych maszynami CNC. Obecnie wchodzimy w kolejny etap, a mianowicie dołączanie do maszyn numerycznych urządzeń pozwalających na redukcję czasów przygotowawczo-załadowczych, wyeliminowanie monotonnych działań człowieka Podstawowe korzyści automatyzacji to tańsza i szybsza produkcja przy zachowaniu większej precyzji wykonania.

arrow up

ROZWIĄZANIA PODNOSZĄCE PRODUKTYWNOŚĆ

Zmieniacze palet załadowczo-rozładowcze

Zmieniacze palet to urządzenia, które łączy się z centrami frezarskimi w celu wyeliminowania czasów załadowczo-rozładowczych. Odbywa się to poprzez wymianę specjalnie przygotowanych palet, łącznie z mocowaniami i obrabianymi detalami. Zmieniacze palet występują w wersji manualnej i automatycznej.Automatyczny zmieniacz palet wymaga ze strony operatora tylko przezbrojenia palety w nowe półprodukty poza obrabiarką, podczas ciągłej obróbki na innej palecie, a sam proces wymiany palet wykonywany jest automatycznie.

Zmieniacze palet znajdują zastosowanie w produkcji seryjnej powtarzalnych detali na centrach frezarskich.

Zwiększenie wydajności obrabiarki poprzez skrócenie czasu przygotowawczo-załadowczego oraz obniżenie kosztów produkcji.

VF-2, VF-3, VF-4, VF-5, VF-6, MM produkcji HAAS AUTOMATION Inc.

SLC - automatyczne i manualne zmieniacze palet

MIDACO - automatyczne i manualne zmieniacze palet do wszystkich centrów VF HAAS

Stoły uchylno-obrotowe

Stoły uchylno-obrotowe to urządzenia, które rozszerzają możliwości obróbcze centrów pionowych. Nowością jest wprowadzany przez firmę Haas kompaktowy zestaw 4-tej i 5-tej osi pod nazwą: stół uchylno-obrotowy TRT160. Urządzenie może być montowane na stole centrum pionowego 3-osiowe

Do centrów frezerskich w tych branżach, gdzie wymagana jest obróbka detalu w pięciu podstawowych płaszczyznach obróbki, bez zmiany zamocowania detalu.

Zmniejszenie ilości zamocowań detalu, co powoduje zwiększenie dokładności i zmniejszenie czasów przygotowawczych. Są one dedykowane do wszystkich maszyn Haas serii VF.

Frezarki

Abplanalp

Systemy Auto door (automatyczne drzwi)

System umożliwiający automatyczne zamknięcie drzwi obrabiarki przed rozpoczęciem obróbki oraz automatyczne ich otwarcie po jego zakończeniu. Obecność operatora, w celu inicjowania startu cyklu, nie jest wymagana.

Automatycznie otwierane drzwi możemy zainstalować do tokarek i centrów pionowych firmy Haas. Opcja znajduje zastosowanie jako część składowa stanowisk zrobotyzowanych do obrabiarek starszej generacji, które fabrycznie nie zostały wyposażane w takie rozwiązanie. Drzwi automatyczne możemy również zastosować wszędzie tam, gdzie nie mają zastosowania rozwiązania z robotem lub zmieniaczem palet, a chcemy chociaż w pewnym stopniu usprawnić pracę operatora, redukując wykonywanie tych samych uciążliwych ruchów (szczególnie w przypadku dużych obrabiarek lub krótkich czasów obróbczych).

Oszczędzaj czas na wykonanie innych czynności związanych z produkcją np. przygotowanie kolejnego półfabrykatu, zapakowanie wyprodukowanego elementu lub oczyszczenie elementu z zabrudzenia poprodukcyjnego.

Wszystkie modele centrów obróbczych HAAS, które nie zostały fabrycznie wyposażone w drzwi automatyczne - rozwiązanie autorskie ABPLANALP

Abplanalp

Podajnik prętów

Podajniki prętów to urządzenia, które umożliwiają magazynowanie i podawanie prętów do centrów tokarskich, w celu zwiększenia autonomii pracy obrabiarki tam, gdzie specyfika detalu produkcyjnego na to pozwala.

Wszystkie branże produkujące detale seryjnie na centrach tokarskich.

Zwiększenie efektywności produkcji i praca bezobsługowa

HAAS - centra tokarskie

NAKAMURA-TOME – centra tokarskie

NOMURA

IEMCA

HAAS

LNS

NT podajniki i odbiorniki prętów do 1 000 mm

IRCO Breuning

Systemy APL

Systemy załadowczo-rozładowcze (odbiorcze) umożliwiają pełną lub częściową automatyzację produkcji na centrach tokarskich/frezarskich.

Pełna automatyzacja produkcji - przykładowe rozwiązanie urządzenia firmy Irco, stosowane głównie w centrach tokarskich dwuwrzecionowych. Detale wkładane są w postaci pręta, poprzez wrzeciono główne. Odbiór detalu z przeciwwrzeciona, przez przeciwwrzeciono, bezpośrednio do magazynu detali gotowych.

Innym rodzajem urządzenia załadowczo-rozładowczego jest system APL-Haas. System działa w układzie kartezjańskim i dedykowany jest do maszyn jednowrzecionowych.

Redukcja przestojów maszyny, a tym samym zwiększenie wydajności pracy i obniżenie kosztów produkcji.

Centra tokarskie HAAS: - ST-10, ST-15, ST-20, ST-25, ST-30

Centra frezarskie HAAS:- MM, SMM, VF-1 VF-2

NAKAMURA-TOME

HAAS

IRCO

LNS

Stacja odstawcza do głowic kątowych Groth

Groth stacja odstawcza do głowic kątowych umożliwia frezarce, pracę w trybie automatycznym z głowicami kątowymi wszędzie tam, gdzie gabaryt lub waga głowicy uniemożliwiają oddanie/pobranie jej do/z magazynu obrabiarki.

Stacja do systemu BT/SK.

W zestawie adapter stożków 40 i 50.

Zwiększenie wydajności obrabiarki poprzez zautomatyzowanie pracy oprawek kątowych.

Możliwość użycia dodatkowego narzędzia, przy wyczerpaniu możliwości magazynu w obrabiarce.

Uniwersalne

Abplanalp

Automatyczny dozownik chłodziwa Groth

Groth automatyczny dozownik chłodziwa umożliwia precyzyjne i automatyczne dozowanie emulsji chłodząco smarującej do obrabiarki lub zespoły obrabiarek.

Przygotowanie i dostarczenie do układu emulsji chłodząco-smarującej

Dokładne utrzymanie stężenia na wyjściu

Wyeliminowanie błędów czynnika ludzkiego

Elektronicznie sterowany poziom stężenia

Łatwa instalacja oraz uruchomienie

Oszczędność oleju, łatwa obsługa i niski koszt eksploatacji

Uniwersalne

Abplanalp

Stacja do filtracji chłodziwa Groth

W produkcji CNC oczekuje się zachowania stałej jakości przy jak najniższych kosztach. Mobilne urządzenia do kompletnego oczyszczania chłodziwa – to najkorzystniejszy sposób na unikanie kosztownych przestojów. Urządzenie umożliwia, niezależnie od pracy obrabiarki, zasysać zanieczyszczone chłodziwo, przefiltrować i oddać je z powrotem do procesu produkcyjnego (bypass). Separator łączy w jednym systemie kilka różnych technologii oczyszczania: ssawę do cieczy z pływakiem, wstępny filtr siatkowy, lamelkowe choinki do wytrącania się oleju obcego z chłodziwa, filtr zgrubny 10um oraz filtr dokładny 5um . Materiały stałe i wióry gromadzone są w zabudowanym pojemniku, zaś ciecze są oczyszczane za pomocą choinek oraz filtrów sznurkowych. Zasysanie odbywa się za pomocą pompy pneumatycznej o regulowanej wydajności. Oczyszczona ciecz zostaje ponownie przetłoczona do maszyny przy użyciu pompy zwrotnej pneumatycznej, a oleje pochodzenia obcego pozostają odprowadzone wężem do zbiornika na zewnątrz.

Oczyszczanie chłodziw i kąpieli myjących

Oczyszczanie niezemulgowanych olejów obcego pochodzenia

Oczyszczanie i regeneracja indywidualnie napełnianych urządzeń (przy użyciu pętli cyrkulacyjnej)

Separacja aż do 99% oleju obcego

Redukcja ilości bakterii i substancji odorowych

Wydłużenie czasu używania i poprawa wyglądu emulsji

Brak przestojów obrabiarki - czyszczenie w pętli cyrkulacyjnej

Zmniejszenie zużycia emulsji (koncentratu)

Redukcja kosztów utylizacji

Uniwersalne

Abplanalp

Stoły obrotowe - nowa seria TH

Nowa seria stołów obrotowych TH zapewnia taką samą funkcjonalność co seria stołów standardowych HRT. Porównując serię TH i HRT, seria TH charakteryzuje się kompaktową budową i udoskonalonym sposobem mocowania. Dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, stół obrotowy może być zamocowany na końcu zakresu stołu maszyny. Takie zamocowanie, powoduje zwiększenie miejsca w przestrzeni obróbczej maszyny , dzięki czemu możemy zamocować dodatkowe przyrządy np. imadło itp. Specyfikacja: średnica talerza 240mm, max moment obrotowy 284,7 Nm, prędkość 100 stopni/s, różne opcje mocowania, otwór przelotowy przez środek talerza o średnicy 2”, opcjonalnie, dostępny talerz do mocowania A1-6. Rozszerz możliwości maszyny, dodając opcję 4-te osi.

Do centrów frezerskich

Kompaktowa budowa i udoskonalony sposób mocowania powodujące zwiększenie miejsca w przestrzeni obróbczej maszyny dając możliwość zamocowania dodatkowych przyrządów.

Frezarki

Abplanalp

AUTOMATYZACJA Z WYKORZYSTANIEM ROBOTÓW

yaskawa-hass

Stanowiska zrobotyzowane wyposażone w 6–osiowe roboty firmy Yaskawa, umożliwiają ciągłą pracę, poprzez automatyczną wymianę dowolnych detali. Współpracują w cyklu automatycznym z centrami frezarskimi i tokarskimi. Stanowiska często wymagają indywidualnych adaptacji pod detale klienta np. dostosowanie chwytaków i palet do półproduktów. Wykorzystywanie robotów do budowy stanowisk zautomatyzowanych wiąże się z projektowaniem i wykonawstwem podzespołów mechanicznych, które są zestawiane w kompletne zintegrowane systemy maszyn współpracujących z robotami. Do najważniejszych z nich należą magazyny detali - stanowiska do odkładania wykonanych elementów, urządzenia do pozycjonowania detali.

Symulacje stanowiska zrobotyzowanego

Konstrukcja-1
Konstrukcja-2
Konstrukcja-3

Elementy wchodzące w skład stanowiska zrobotyzowanego do tokarek i frezarek.

PRZYKŁADY NASZYCH WDROŻEŃ AUTOMATYZACJI

KONTAKT

osoba kontaktowa

Dariusz Tchórzewski

Kierownik działu aplikacji