Grawerowanie stało się łatwe z wykorzystaniem G47

Grawerowanie stało się łatwe z wykorzystaniem G47

W kolejnej Poradzie Dnia Haas omówiony zostanie temat, z którym powinien zapoznać się każdy operator - cykl grawerowania G47.

 

Za pomocą kilku linii kodu można wygrawerować tekst i kolejne numery seryjne na częściach i urządzeniach z poziomu sterownika Haas bez używania systemu krzywkowego.

Przykładowo, aby wygrawerować numer części na osłonie łańcucha motocykla pod pewnym kątem musisz przekazać do kontrolera pewne dane, a wszystkie znajdują się w linii dotyczącej grawerowania G47.

Zaczyna się ono od P0, potem kontroler dostaje informację, że grawerujesz tekst, a nie numer seryjny. Wszystko w nawiasie pojawi się na części. Czas przejść do współrzędnych XY. Tu zaczyna się grawerowanie. Punkt początkowy znajduje się lewym dolnym rogu pierwszego znaku, który grawerujesz.

Po zakończeniu grawerowania narzędzie zatrzyma się w prawym dolnym rogu ostatniego grawerowanego znaku. Załóżmy, że na kolejnej części chcesz grawerować pod kątem. Wartość I określa kąt, pod jakim grawerujesz. Możesz użyć wartości od 0 do 360 albo w jedną, albo w drugą stronę. Pochylenie następuje w punkcie początkowym XY. Następnie przejdź do wartości J - określa ona wysokość liter. Odstępy między literami są ustawiane automatycznie przez cykl G47. Twój grawer jest teraz prawie gotowy. Masz wartość R, która określa płaszczyznę powrotu, wartość Z to końcowa głębokość grawerunku. Użyj F80 jako tempa posuwu, z jakim chcesz grawerować w kierunku XY.

Na koniec jest E40, czyli tempo posuwu, z jakim chcesz wejść w tworzywo. Jeśli zależy Ci na bardziej czytelnym tekście i zaostrzeniu jego krawędzi, możesz dodać polecenie G187 to linii grawerowania. Tolerancja zostanie zawężona. G187 P3 E0,002 (w systemie metrycznym użyłbyś E 0,50). Po zakończeniu grawerowania można użyć G187, aby anulować.