Skróty programowe w sterowniku Haas - klikaj oszczędnie.

Skróty programowe w sterowniku Haas - klikaj oszczędnie.

Oto Porada dnia firmy Haas.

Dziś omówimy temat, z którym każdy operator Haas powinien się zapoznać.

 

Sterownik Haas oferuje kilka sztuczek, dzięki którym pisanie i edytowanie programów będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze i szybsze.

Dzięki pomysłowym skrótom możesz wykonać ponad 30% mniej uderzeń w przyciski niż w przypadku wpisywania całego kodu z odstępami. Jak to możliwe? Przykładowa linia kodu, którą możesz wpisać w polu "input" to "G54GG90X-3Y2", natomiast przez sterownik zostanie to zinterpretowane jako "G54 G00 G90 X-3. Y2." Sterowanie automatycznie wstawi za Ciebie spacje w kodzie, więc nie musisz ich umieszczać samodzielnie. W ten sposób oszczędzisz liczbę naciśnięć klawiszy. Jeśli zastanawia Cię, czemu dla "X-3." oraz "Y2.", automatycznie zostały wstawione kropki, to oznacza, że zauważyłeś nasze małe "oszustwo". Włączyliśmy ustawienie 162 „Default To Float”. Powoduje ono dodanie kropek do kodu podczas pisania tam, gdzie są potrzebne. W polu "input" napisaliśmy "F100", a w programie pojawiło się "F100.". Napisaliśmy też "S8000" i nic się nie zmieniło. Wyświetliło się także "S8000", ponieważ sterownik wie, że po kodach na literę S nie trzeba dodawać kropek.

Mamy nadzieję, że uda Ci się zaoszczędzić trochę czasu. W tym przykładowym kodzie skróciliśmy liczbę naciśnięć klawiszy z 21 do 13. Jest to duża oszczędność czasu, a wszystko dzięki skrótowi i ustawieniu numer 162. Wejdź w ustawienia i sam poćwicz skróty.