Steruj maszyną Haas za pośrednictwem komputera lub telefonu - porada dnia

Steruj maszyną Haas za pośrednictwem komputera lub telefonu - porada dnia

Oto Porada Dnia Haas. Czy wiedziałeś, że na Twoim panelu ze Sterowaniem Nowej Generacji (w skrócie NGC) istnieje niereklamowana opcja, której nie znajdziesz w Twojej instrukcji obsługi? Przyjrzymy się jej w dzisiejszej poradzie.

 

Twój sterownik z NGC oferuje możliwość wyświetlenia ekranu z panelu na ekranie komputera, a nawet telefonu komórkowego.

Na komputerze należy pobrać program "VNC® Viewer" ze strony www.realvnc.com, natomiast na telefonie wymagana będzie aplikacja tego samego producenta, którą znaleźć możesz w App Store czy Sklepie Google Play.

Pierwszym krokiem jest połączenie maszyny z siecią bezprzewodową lub za pomocą kabla ethernet. Następnie musisz przejść do zakładki "ustawienia", a potem do zakładki "sieć" i poszukać adresu IP Twojej maszyny. Kolejnym krokiem jest podłączenie Twojego komputera do tej samej sieci, w której znajduje się maszyna lub symulator, uruchomienie aplikacji "VNC® Viewer", wprowadzenie adresu IP maszyny i połączenie się z nią.

Od teraz cokolwiek będzie się działo na Twojej maszynie, zostanie wyświetlone także na ekranie komputera. Możesz w dowolnej chwili sprawdzać, co dzieje się z Twoją maszyną z komputera bądź telefonu. To także świetny sposób dla tych osób, które prowadzą zajęcia na symulatorach Haas.

Na tej samej zasadzie możesz połączyć symulator ze Sterowaniem Nowej Generacji z komputerem, a następnie wyświetlić zawartość ekranu sterownika za pomocą projektora w klasie. Jeśli chcesz wyświetlać ekran Twojej maszyny na telefonie czy komputerze będąc poza siecią, będziesz potrzebował wykwalifikowanego informatyka. Wymaga to sporego doświadczenia, gdyż na połączenie składa się odpowiednia konfiguracja zapory systemowej, stałego adresu IP oraz przekierowywania portów. Jeśli jesteś specjalistą IT i będziesz próbował skonfigurować taką funkcję, będziesz musiał odblokować port 5900. Port będzie musiał być otwarty i pozostać w trybie "tylko do odczytu", gdyż nie umożliwiamy przesyłania informacji zwrotnych do maszyny tą drogą. Możesz sprawdzać co się dzieje z maszyną, ale nie możesz nic do niej wysyłać.