System Wizualnego Programowania Haas - opcje uruchamiania i zapisywania programu

System Wizualnego Programowania Haas - opcje uruchamiania i zapisywania programu

System Wizualnego Programowania Haas, w skrócie VPS, stał się preferowanym wyborem dla operatorów, którzy chcą tworzyć proste operacje za pomocą kodu G lub nawet nauczyć się go.

 

Co można zrobić po wprowadzeniu danych do szablonu? Twoim celem jest oczywiście wygenerowanie sparametryzowanego kodu G. Po wypełnieniu wszystkich pól masz możliwość zrobić to na kilka sposobów. Wszystkie wyświetlają się w prawym górnym rogu ekranu.

Możesz wykonać program prosto z szablonu, jednak powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy masz pewność, że Twoje korekcje narzędzi są poprawne, a bazy wyznaczone zostały we właściwych miejscach, więc obróbka zacznie się dokładnie w zakładanym przez Ciebie punkcie. Robisz to za pomocą przycisku "CYCLE START" na panelu operatora. Kod G zostaje wygenerowany, przeniesiony do MDI, a maszyna natychmiastowo zaczyna pracę. Jeśli chcesz sprawdzić swój kod G przed startem programu, zamiast przycisku "CYCLE START" należy nacisnąć przycisk "F4". Da Ci to możliwość wyboru jednej z trzech opcji - skopiowania do schowka, wstawienia do MDI oraz utworzenia nowego programu.

Najczęstszym wyborem jest opcja numer dwa - wstawienie do MDI. Teraz, zanim wystartujesz cykl, możesz sprawdzić, czy prędkości i posuwy są właściwe, czy narzędzie trafi na pewno we właściwe miejsce. Z tego poziomu, po naciśnięciu przycisku "O" oraz "ALTER", możesz także zapisać swój program w pamięci maszyny. Należy przypisać mu unikalny numer, a opcjonalnie można nadać mu nazwę oraz dodać komentarz. Powracając do szablonu i innych opcji generowania Twojego kodu, kolejnym sposobem jest wspomniane skopiowanie go do schowka.

Po naciśnięciu przycisku "F4" i wybraniu pierwszej opcji, na sterowniku otworzy się panel edycji obecnie wybranego programu z pamięci, a w schowku ujrzysz swój skopiowany program wprost z szablonu. Jedyne, co pozostaje Ci zrobić, to wybrać miejsce, gdzie chcesz wkleić swój program i nacisnąć przycisk "F4". Po raz ostatni powracając do szablonu, możesz wybrać ostatnią, trzecią opcję - "utwórz nowy program". Spowoduje to utworzenie nowego programu w wybranym przez Ciebie folderze, po uprzednim nadaniu mu unikalnego numeru i opcjonalnej nazwy oraz komentarza.